ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 12-6: ΜΙΑ (ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ) ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΑΠΗΣ...

Καλησπέρα σε όλους.

Χθες το βράδυ είχαμε τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας για τη σεζόν 2020-21, με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟ. Ασφαλώς, μετά την προ ολίγων ημερών ήττα της 1ης αγωνιστικής έπειτα από πραγματική αυτοκτονία της ομάδας μας, το χθεσινό παιχνίδι ήταν "must win" αφενός για να μην ξεκινήσουμε τη σεζόν με 0/2, αφετέρου για άμεση ψυχολογική ανάκαμψη λόγω επιστροφής στις νίκες και τέλος (και σημαντικότερο) γιατί παίζαμε με τον "αιώνιο" αντίπαλο και μάλιστα στην έδρα του, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε κατά κύριο λόγο σοβαρή και ουσιαστική και ασχέτως αν σε κάποια φάση κυρίως από δικά μας λάθη η διαφορά του +14 έφτασε να πάει +3, με ψυχραιμία και σωστές επιλογές στη συνέχεια σε άμυνα και επίθεση το προβάδισμα παρέμεινε σε "ερυθρόλευκα" χέρια έως το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα. Ιδιαίτερη τεχνική ανάλυση του ματς δε νομίζω να χρειάζεται. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, είχε (περισσότερους) παίκτες με μεγαλύτερη εμπειρία από τον Παναθηναϊκό που στηρίχθηκε 95% στον Παπαπέτρου και με πρωτεργάτες τους Πρίντεζη και ΜακΚίσικ συν την ουσιαστική βοήθεια των υπόλοιπων παιδιών και κυρίως του Σλούκα και του Σπανούλη εντός κι εκτός παρκέ, φτάσαμε τελικά στην εκτός έδρας νίκη με 71-78.

Αυτό ήταν το 18ο παιχνίδι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό σε ευρωπαϊκό επίπεδο και συνδυάστηκε για ακόμα μια φορά με νίκη των "ερυθρόλευκων". Γιατί λέω "για ακόμα μια φορά"? Πάμε να δούμε την "ευρωπαϊκή" προϊστορία στους αγώνες ανάμεσα στους δύο αυτούς συλλόγους και θα καταλάβετε.

1. 19/04/1994: Σεζόν 1993/94 - Ημιτελικός Final4 - Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 72-77 (Τελ Αβίβ)
  2. 11/04/1995: Σεζόν 1994/95 - Ημιτελικός Final4 - Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 52-58 (Σαραγόσα)
  3. 27/03/1997: Σεζόν 1996/97 - Προημιτελικός - Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 49-69 (ΟΑΚΑ)
  4. 01/04/1997: Σεζόν 1996/97 - Προημιτελικός - Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 65-57 (ΣΕΦ)
  5. 28/02/2002: Σεζόν 2001/02 - Top 16 - Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 92-75 (ΣΕΦ)
  6. 28/03/2002: Σεζόν 2001/02 - Top 16 - Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 88-78 (ΟΑΚΑ)
  7. 01/05/2009: Σεζόν 2008/09 - Ημιτελικός Final4 - Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 84-82 (Βερολίνο)
  8. 20/02/2014: Σεζόν 2013/14 - Top 16 - Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 66-62 (ΟΑΚΑ)
  9. 10/04/2014: Σεζόν 2013/14 - Top 16 - Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 68-65 (ΣΕΦ)
  10. 18/11/2016: Σεζόν 2016/17 - Κανονική Περίοδος - Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 77-79 (ΟΑΚΑ)
  11. 06/01/2017: Σεζόν 2016/17 - Κανονική Περίοδος - Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 77-69 (ΣΕΦ)

Βάζοντας τα αποτελέσματα κάτω βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα ως προς τους ευρωπαϊκούς αγώνες ανάμεσα στους δυο:
01) Ο Ολυμπιακός έχει διπλάσιες νίκες από τον ΠΑΟ συνολικά (12-6)
02) Ο Ολυμπιακός έχει περισσότερες νίκες σε ουδέτερο γήπεδο σε φάση νοκ άουτ (2-1)
03) Ο Ολυμπιακός έχει περισσότερες νίκες στο ΣΕΦ (6-1)
04) Ο Ολυμπιακός έχει ίδιες νίκες με τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ (4-4)
05) Ο Ολυμπιακός έχει περισσότερες νίκες εκτός έδρας (4-1)
06) Ο Ολυμπιακός έχει τη μεγαλύτερη σε διαφορά πόντων νίκη στην έδρα του (2002, 92-75, 17 πόντοι)
07) Ο Ολυμπιακός έχει τη μεγαλύτερη σε διαφορά πόντων νίκη εκτός έδρας (1997, 49-69, 20 πόντοι)
08) Ο Ολυμπιακός έχει τη μεγαλύτερη σε διαφορά πόντων νίκη σε ουδέτερο γήπεδο (1995, 58-52, 6 πόντοι)
09) Ο Ολυμπιακός έχει τη μεγαλύτερη σε διαφορά πόντων νίκη γενικότερα (1997, 49-69, 20 πόντοι)
10) Ο Ολυμπιακός έχει το μεγαλύτερο σερί νικών σε αγώνες ανάμεσα στους δύο (1994 έως 2002, 5 νίκες).

Βλέπουμε λοιπόν ότι όλα αυτά τα χρόνια έχει δημιουργηθεί μια κατακόκκινη προϊστορία, με τον Ολυμπιακό να υπερέχει οφθαλμοφανέστατα έναντι του Παναθηναϊκού όσον αφορά τα μεταξύ τους παιχνίδια σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ανεξαρτήτων έδρας, χώρας και ... διαιτητών. Η αρμάδα του Μπαρτζώκα χθες έκανε το καθήκον της, νίκησε στο ΟΑΚΑ στον ΠΑΟ και μην ξεχνάτε πως έχουμε και ... δεύτερο γύρο.

ΤΑ "7" ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΑ
ΥΓ1: Φαίνεται πως οι χθεσινές ευχές έπιασαν τόπο. 12-6 και συνεχίζουμε.
ΥΓ2: Έτσι νικάει η ... Α2. Δύο νίκες σε τρία παιχνίδια μετά το #mexritelous και έπεται συνέχεια.
ΥΓ3: Τελικά ποιος έριξε λευκη πετσέτα και ποιος έχει την προοπτική για καλύτερα πράγματα στο μέλλον?
ΥΓ4: Ιδιαίτερα πλούσιο το "ερυθρόλευκο" πρόγραμμα σήμερα. Στις 14:30 ξεκινάμε με πόλο ανδρών απέναντι στη Βουλιαγμένη (ΕRT SPORTS), στις 16:30 συνεχίζουμε με πόλο γυναικών απέναντι στον Εθνικό (OSFP TV), στις 19:00 έχουμε βόλεϊ γυναικών απέναντι στη Θέτιδα Βούλας (OSFP TV) και κλείνουμε το βράδυ στις 21:00 με χάντμπολ ανδρών όπου αγωνιζόμαστε εναντίον του Εθνικού (OSFP TV).
ΥΓ5: Πολύ όμορφη πρωτοβουλία του Ερασιτέχνη να μεταδίδει τα παιχνίδια μέσω του OSFP TV. Σε μια περίοδο που όλα τα γήπεδα είναι άδεια λόγω του κορωνοϊού, τουλάχιστον ο κόσμος παίρνει μια ... τζούρα από τις ομάδες μας σε όλα τα αθλήματα.
ΥΓ6: Δε θα σταματήσω να το λεω. ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙΤΕ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΦΙΛΑΘΛΩΝ ΚΑΙ ΜΕΛΩΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!
ΥΓ7: Καλή συνέχεια σε όλους, με υγεία πάνω απ'όλα.